Odpařovací chlazení poskytuje vysoce účinné a ekologicky odpovědné řešení pro vnitřní klima pro průmysl. Přesto mnoho lidí stále pochybuje o jeho chladicích schopnostech a místo toho se drží toho, co znají: konvenční klimatizace. To je škoda, protože konvenční klimatizace zanechávají obrovskou uhlíkovou stopu – zejména ve srovnání s dvoustupňovým odpařovacím chlazením.
Tato stránka poskytuje jasné srovnání mezi odpařovacím chlazením a klimatizací – zjistěte, jaké výhody jsou pro vás nejlepší.
Poznámka: Tato stránka odkazuje na odpařovací chlazení a dvoustupňové odpařovací chlazení. Dvoustupňové odpařovací chlazení používá vylepšenou adiabatickou techniku s vyšší účinností, nižšími dodávanými teplotami a sníženou vlhkostí. Klimatizace, na kterou odkazujeme, je mechanické chlazení používané k odstraňování tepla a regulaci vlhkosti pomocí parní komprese.
Čerstvý, čistý vzduch vs recirkulovaný vzduch
Dvoustupňové adiabatické chlazení nabízí udržitelné a efektivní řešení pro průmyslové chlazení, větrání, vytápění a filtraci. Systém IntrCooll dokáže proměnit vaši výrobní halu na pohodlné, zdravé a produktivní pracoviště. Tento systém snižuje náklady na energii a snižuje ekologickou stopu. Podívejte se na toto video, abyste viděli, jak dvoustupňové adiabatické chlazení funguje a co může znamenat pro váš podnik.
Výparné chlazení
Dvoustupňové odpařovací chlazení používá čerstvý vzduch k chlazení a větrání několikrát za hodinu. Tento vzduch je filtrován, aby byl odstraněn prach a alergeny.
Klimatizace
Klimatizace obvykle chladí recirkulovaný vnitřní vzduch, aby se vyhnula dodatečné spotřebě energie potřebné k chlazení a odvlhčování přicházejícího venkovního vzduchu.
Úspory energie vs plýtvání energií
Odpařovací chlazení
Dvoustupňové odpařovací chlazení využívá pouze 10 % energie ve srovnání s konvenční klimatizací. 95 % chladicí kapacity je zajištěno přirozeným procesem odpařování vody. Ventilátor poháněný motorem, který reguluje adiabatický proces, vyžaduje 1 kWh elektřiny a poskytuje až 40 kW chladicího výkonu.
Klimatizace
Klimatizace používá o 90 % více energie k chlazení a větrání než výparné chlazení. Chladicí výkon pochází z parní komprese v uzavřeném systému, nikoliv pouze z odpařování vody. Mechanické chladicí systémy vyžadují 1 kWh elektřiny k výrobě pouze 2 až 4 kW chladicího výkonu.
Energeticky úsporné chlazení vs energeticky náročné chlazení
Odpařovací chlazení
V horkých dnech se účinnost dvoustupňového odapřovacího chladicího systému zvyšuje. Vyšší teploty umožňují větší vlhkost ve vzduchu, a tak může systém odpařovat více vody. A čím více vody se odpaří, tím více chladicího výkonu může systém poskytnout, aniž by zvýšil svou spotřebu energie.
Klimatizace
Čím vyšší jsou venkovní teploty, tím více energie je potřeba k dosažení požadované vnitřní teploty konvenčními klimatizacemi. S rostoucí globální teplotou se zmenšuje okno pro konvenční klimatizaci, aby mohla fungovat energeticky úsporně.
Optimální vlhkost vzduchu vs suchý vnitřní vzduch
Odpařovací chlazení
Přímé odpařovací chladicí systémy mohou přidávat příliš mnoho vlhkosti do vzduchu při chlazení na požadovanou teplotu. Dvoustupňové odpařovací chlazení poskytuje až o 70 % méně vlhkosti. V místnosti to bude mít za následek vlhkost mezi 40 % a 60 %. Tato vlhkost pomáhá bránit šíření virů a pomáhá předcházet suchým očím a svědění v krku.
Klimatizace
Klimatizace používá o 90 % více energie k chlazení a větrání než výparné chlazení. Chladicí výkon pochází z parní komprese v uzavřeném systému, nikoliv pouze z odpařování vody. Mechanické chladicí systémy vyžadují 1 kWh elektřiny k výrobě pouze 2 až 4 kW chladicího výkonu.
Ochlazování města vs městské oteplování
Odpařovací chlazení
Světová města se oteplují dvakrát rychleji, než je globální průměr kvůli rychlé urbanizaci a efektu městského tepelného ostrova. Odpařovací chlazení uvolňuje procesní vzduch při nízkých teplotách, což má pozitivní vliv na problém „městského oteplování“.
Klimatizace
Pokud budou emise skleníkových plynů (CO2) pokračovat na stejné úrovni, může se do roku 2100 mnoho měst po celém světě oteplit až o 4 °C. Klimatizace navíc uvolňuje vysoké teploty z jejich kondenzátorů, což negativně ovlivňuje hromadění městského tepla.
Voda vs jiná chladiva
Odpařovací chlazení
Odpařovací chlazení používá nejsilnější přírodní chladivo jako svůj chladicí prostředek – vodu! S výjimečně vysokým latentním teplem odpařování (2501 kJ/kg při 0 °C) generuje odpaření 1 m³/h vody až 695 kW chladicího výkonu. Odpařená voda nakonec skončí ve vzduchu a později spadne jako déšť. Tradiční technologie klimatizace by vyžadovala alespoň 250 kW k dosažení stejného chladicího výkonu.
Klimatizace
V dnešní době používají klimatizace „méně“ škodlivá bezchlorová chladiva, jako jsou hydrofluorouhlovodíky. Tato chladiva se neustále odpařují a kondenzují v uzavřeném systému k dosažení požadovaného chlazení. Tento proces potřebuje až o 90 % více energie než dvoustupňový odpařovací chladicí systém. Dále je třeba pravidelně doplňovat chladivo, aby se předešlo snížené účinnosti, protože část chladiva unikne do ovzduší. Je třeba nezapomenout, že voda je také potřeba k výrobě elektřiny. Většina elektřiny je vyráběna v elektrárnách používajících ropu nebo uhlí a pro výrobu páry k pohonu turbín je potřeba alespoň 10 litrů sladké vody na kWh.
Extrémně suché vs extrémně vlhké
Odpařovací chlazení
Odpařovací chlazení je fyzický proces založený na vypařování vody, což znamená, že relativní vlhkost ovlivňuje účinnost zvoleného systému. Čím teplejší a sušší je klima, tím vyšší je výkon výparného chladicího systému. V tropickém klimatu může být systém méně účinný v chlazení. Nepřímé/přímé odpařovací chladicí systémy však udržují svůj výkon mnohem lépe než přímé systémy ve vlhčích regionech, jako jsou pobřežní oblasti, během vlhkých hodin.
Klimatizace
Klimatizace umožňuje pohodlí ve všech klimatech. Co se týče relativní vlhkosti, AC systémy nejsou ovlivněny svou účinností. Nicméně čím vyšší jsou venkovní teploty, tím více energie je potřeba k dosažení požadované chladicí kapacity.
Volba spočívá v tom, zda utratit o 90 % více energie na rovnoměrné chlazení po celý rok (AC), nebo ušetřit až 90 % energie a zažít o trochu méně účinné chlazení jen pár hodin v roce (odpařovací chlazení).