Vysoké venkovní teploty často způsobují poruchy chladicích jednotek, které nedokážou zajistit požadovaný chladicí výkon. Tento problém se řeší instalací předchlazovače před chladicí jednotku, a stroj tak může pokračovat ve své činnosti i při vyšších teplotách. Tento typ předchladiče se dodává ve všech tvarech a velikostech pro všechny typy chladicích zařízení. Například adiabatické předchlazení lze použít k zefektivnění provozu průmyslových vzduchem chlazených chladicích jednotek. Adiabatické předchlazení zajišťuje, že se vzduch ochladí odpařováním vody před vstupem do chladicího zařízení. Existují však různé typy adiabatického předchlazení. Tento blog popisuje výhody a nevýhody dvou různých typů: adiabatické předchlazení s kontaktním zvlhčovačem oproti adiabatickému předchlazení s mlhovým systémem.
Jaký je rozdíl mezi kontaktním zvlhčovačem a mlhovým systémem?
Než se dostaneme k výhodám a nevýhodám adiabatického předchlazení s kontaktním zvlhčovačem nebo mlhovým systémem, je nezbytné pochopit, jaký je mezi nimi přesný rozdíl.
Adiabatické předchlazení s kontaktním zvlhčovačem používá přímé odpařovací médium – podložku. To znamená, že když teplý venkovní vzduch proudí přes odpařovací médium, voda se odpařuje a ochlazuje vzduch.
Adiabatické předchlazení s mlhovým systémem funguje trochu jinak. Voda je pod vysokým tlakem rozprašována do teplého přiváděného vzduchu, čímž dochází k jeho ochlazování.
Hygiena a Legionella s adiabatickým předchlazováním
Vzhledem k tomu, že adiabatické (předehřívání) chlazení využívá v procesu chlazení vodu, lidé se často obávají hygieny, zejména legionelly. Ačkoli systémy s kontaktním zvlhčovačem nebo mlžným systémem mohou být (obvykle) oba instalovány s UV sterilizátorem vody, adiabatické chlazení prostřednictvím mlžného systému s sebou rozhodně nese riziko výskytu legionelly. UV úprava toto riziko během provozu minimalizuje. Přesto předpokládejme, že v teplém prostředí zůstávají v potrubí, trubkách nebo čerpadlech malé porce stojaté vody, když je systém vypnutý. V takovém případě se může legionella rychle rozvinout a přenést se vzduchem ve formě aerosolů, když je systém znovu aktivován. Lidé se mohou nakazit legionářskou nemocí nebo pontiackou horečkou, když vdechnou drobné kapičky vody (aerosoly) ve vzduchu, které obsahují bakterie Legionella. Výrobci předchlazovacích systémů s mlžením proto doporučují, aby tyto systémy nebyly umístěny v bezprostřední blízkosti vzduchotechnických systémů.
Adiabatické předchlazení s kontaktním zvlhčovačem naopak eliminuje riziko šíření legionelly. Protože voda v kontaktních zvlhčovačích není rozprašována, ale odpařována, neuvolňují se do ovzduší žádné (kontaminované) aerosoly. Proto lze systémy s kontaktním zvlhčovačem bezpečně umístit i v bezprostřední blízkosti systémů úpravy vzduchu bez dalších opatření.
Adiabatické předchlazení za každého počasí
Výkon mlhového předchlazovače je ovlivněn větrem. Při relativně nízkých rychlostech větru může být mlha odnášena, což omezuje účinnost předchlazovače. V důsledku toho se pak udávaný teoretický výkon systému silně sníží. Pokud mlžný systém stříká proti směru větru, aerosoly se slepí, vytvoří větší kapky a padají jako déšť. Kromě toho s sebou vítr samozřejmě přináší také prach. Tento prach zanáší filtry používané v mlžných systémech, čímž se zvyšuje pravděpodobnost ztráty tlaku a snižuje účinnost. Pravidelné čištění filtrů v průběhu sezóny je také požadavkem, často doprovázeným smlouvami o údržbě.
Naproti tomu výkon adiabatického předchlazení s kontaktním zvlhčovačem není větrem ovlivněn, protože vítr nemá vliv na odpařovací médium. A i když vítr samozřejmě stále přináší prach, který se shromažďuje na vlhkém médiu, nehrozí jeho ucpání. Prach na odpařovacím médiu je při výměně vody smyt a zlikvidován systémem. Kromě toho poskytují ochranu před prachem také mokré stěny odpařovacího média. Odpařovací médium tak vlastně funguje jako vzduchový filtr.
Celkový výkon adiabatického předchlazení
Jak předchlazovače s kontaktním zvlhčovačem, tak i ty s mlhovým systémem mají přibližně 90% účinnost. Přesto existují body, jak již bylo zmíněno dříve, kde předchlazovač s kontaktním zvlhčovačem vychází lépe než mlžný systém.
Jak bylo uvedeno výše, venkovní prostředí – vítr a prach – nemá na systémy s kontaktním zvlhčovačem vliv. Neexistuje také možnost vzniku „suchých míst“ (ponechání částečně neochlazeného vzduchu), protože je zvlhčován celý povrch podložky. U kontaktního zvlhčovače navíc nehrozí riziko přesycení nebo nenasycení vlivem větru.
Adiabatické předchlazení od společnosti Oxycom – PreCooll
Kromě dodávek dvoustupňového adiabatického chlazení pro chlazení průmyslových budov poskytuje společnost Oxycom také adiabatické předchlazení pro chladicí jednotky s kontaktním zvlhčovačem – PreCooll. Kromě výše uvedených bodů má PreCooll mnoho dalších výhod.
PreCooll je postaven kolem (kondenzátorů) chilleru a zajišťuje, že na komponenty nesvítí přímé sluneční světlo, a zcela stíní chiller. Chladicí zařízení PreCooll vytváří kolem chladicího zařízení chladné mikroklima, které výrazně snižuje tepelnou zátěž komponent. Chladicí zařízení PreCooll je navíc řízeno energeticky úsporným softwarem, který zohledňuje například místní údaje o počasí a místní kvalitu vody. Tímto způsobem jsou automaticky prováděny úpravy tak, aby chladicí zařízení pracovalo co nejefektivněji při co nejnižších nákladech na energii. Ale možná to nejdůležitější: s PreCooll máte vždy jistotu optimálního provozu chilleru.
Úspěch systému PreCooll
Když město Amsterdam při výstavbě nového datového centra společnosti Equinix zavedlo omezení spotřeby energie, hledala společnost řešení, jak zajistit efektivnější provoz svých náročných chladicích strojů.
Instalací zařízení PreCooll se společnosti Equinix podařilo ušetřit až 40 % energie. Stáhněte si jejich případovou studii a přečtěte si celý příběh: