Jak dvoustupňové adiabatické chlazení zajišťuje optimální vlhkost vzduchu.

Lidé se často ptají, jaká je výsledná vlhkost v místnosti při našem adiabatickém chlazení. Je to logické, protože jednou z největších obav lidí z adiabatického chlazení je, že by na pracovišti vzniklo subtropické klima s vysokou vlhkostí. Úroveň vlhkosti uvolňované při adiabatickém chlazení však zcela závisí na typu umístěného stroje. Kromě toho jsou s optimální vlhkostí spojeny zdravotní výhody. Jak to přesně funguje, si můžete přečíst v tomto blogu.

Zdravotní přínosy vlhkosti

Tradiční klimatizace odvlhčují vzduch. Při hloubkovém chlazení dochází ke kondenzaci vlhkosti ze vzduchu na chladném výměníku tepla. Ochlazený vzduch pak obsahuje mnohem méně vlhkosti. Je to pohodlné z hlediska teploty, ale ne vždy zdravé. V suchém vzduchu není náš imunitní systém tak schopný bránit se virům, zatímco choroboplodným zárodkům se daří lépe. Aerosoly, drobné kapičky, které jsou potenciálně kontaminované, urazí v suchém vzduchu větší vzdálenost, což zvyšuje možnost přenosu virů. Kromě toho může suchý vzduch způsobovat také nepříjemné pocity, jako je svědění v krku nebo podrážděné oči. Proto doporučujeme relativní vlhkost vzduchu mezi 40 a 70 %. Tato úroveň vlhkosti podporuje ochranu před viry a poskytuje potřebný komfort pro krk, nos a oči.

Výhody dvoustupňového adiabatického chlazení

Přímé adiabatické chlazení je celosvětově nejznámějším typem odpařovacího chlazení. Při tomto procesu se voda odpařuje přímo do proudu vzduchu, čímž se výrazně zvyšuje jeho vlhkost.

Společnost Oxycom vyvinula unikátní patentovaný dvoustupňový systém adiabatického chlazení, který využívá nepřímé a přímé odpařování. Tato technologie chladí o 4 až 7 °C hlouběji než přímé adiabatické systémy. Nižší teplota znamená, že k dosažení požadované teploty v interiéru je zapotřebí přibližně o 30 % menší objem vzduchu a až o 70 % méně vyfukované vlhkosti.

Pro ilustraci, při stejném chladicím výkonu v kW přivádí přímé adiabatické chlazení do klimatizované místnosti o 20 věder s 10 litry vody za hodinu více než nepřímé/přímé adiabatické chlazení!

  • Nepřímé/nepřímé adiabatické chlazení vyžaduje k dosažení stejného chladicího výkonu přibližně o 30 % menší objem vzduchu.
  • Čísla jsou uvedena na jednotku.

Nepřímý/přímý adiabatický systém dokáže udržet požadovanou vnitřní teplotu a odpovídající vlhkost mnohem déle než přímý adiabatický systém, který při vyšší vlhkosti nechladí dostatečně hluboko a přivádí o 70 % více vlhkosti, což nezlepšuje komfort.

Při práci s materiály, jako je papír nebo plasty, má nadměrná vlhkost negativní vliv na zpracovatelnost. Na rozdíl od přímých adiabatických chladicích systémů zajišťuje nepřímý/přímý adiabatický chladicí systém nižší úroveň vlhkosti, což zabraňuje kondenzaci vlhkosti na chlazených materiálech.

Celkově lze říci, že nepřímé/přímé adiabatické chlazení nabízí optimální vlhkost vzduchu tam, kde je nejdůležitější pohodlí a zdraví. Vzhledem k tomu, že tato technika dokáže chladit hlouběji, a proto přidává do vzduchu méně vlhkosti, je dvoustupňové adiabatické chlazení vhodné pro všechna průmyslová odvětví. 

Chcete se dozvědět více o tom, co pro vás může naše dvoustupňové adiabatické chlazení udělat? Kontaktujte nás na čísle +420 724. 263 788 nebo vyplňte formulář se svým dotazem: 

Přihlašte se k odběru novinek

Loading

Komentář

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *