Jaké jsou možnosti vnitřního chlazení (Klimatizace) pro výrobní prostory?

Výrobní závod je hnacím motorem organizace. Pro zaměstnance pracující ve výrobě je nezbytné udržovat příjemné a zdravé pracovní prostředí. Různé studie ukazují, že příjemné chlazení vnitřních prostor nejen zvyšuje produktivitu zaměstnanců, ale také snižuje vyčerpání a absenci a zlepšuje úroveň výkonnosti zaměstnanců.

Domácí klimatizace pravděpodobně znáte, ale pokud jde o vytvoření příjemného a zdravého pracovního prostředí pro velké prostory, jako je výrobní závod, rozhodně by neměly být první volbou. Existuje mnoho omezení, jako je vysoká spotřeba elektrické energie, nedostatek čerstvého vzduchu, vlhkost a celkové náklady, které ztěžují výběr správné možnosti chlazení vnitřních prostor pro výrobní zařízení. Tento blog ilustruje různé možnosti vnitřního chlazení, které zajistí zdravé a produktivní klima ve výrobním závodě – se stabilní vnitřní teplotou, vlhkostí vzduchu a optimální kvalitou vzduchu.

Konvenční klimatizace

Klimatizační systémy ochlazují prostor tím, že z něj odvádějí stávající teplo a vlhkost. Klimatizační zařízení obvykle recirkulují ochlazený vnitřní vzduch, aby se zabránilo další spotřebě energie potřebné k ochlazení a odvlhčení přiváděného venkovního vzduchu. Klimatizace umožňuje pohodlné chlazení ve všech klimatických podmínkách. Čím vyšší jsou však venkovní teploty, tím více energie je potřeba k zajištění požadovaného chladicího výkonu.

Tepelná čerpadla

Tepelné čerpadlo je energeticky účinný systém, který využívá elektřinu k přenosu tepla z interiéru do exteriéru a ochlazuje tak vnitřní prostory budovy. U tepelného čerpadla se koeficient COP (Coefficient of Performance) pohybuje kolem 3. Tepelná čerpadla se dělí na různé typy podle zdroje tepla v systému. U velkých výrobních zařízení se k zajištění chlazení vnitřních prostor v parném počasí obvykle používají tepelná čerpadla se zdrojem vody. S centralizovanou vodní cirkulační smyčkou lze tepelná čerpadla použít jako primární zdroj vytápění a chlazení pro velké budovy. Je však energeticky velmi nákladné zajistit v budově systém větrání čerstvým vzduchem a zároveň používat tepelná čerpadla se zdrojem vody pro chlazení vnitřních prostor. 

Chladící panely

Chladicí panely, nazývané také sálavé panely, se instalují na podlahy, stěny nebo stropy, které mohou být zdrojem chlazení. Tyto panelové systémy využívají k vyzařování teploty trubky nebo potrubí, které jsou většinou umístěny pod stropem. Instalace panelových systémů může být ve srovnání s ostatními typy možností chlazení interiérů drahá, ale může být užitečná v případě nedostatku místa, protože k jejich instalaci stačí jen několik centimetrů prostoru. Další výhodou je, že jsou bezhlučné a nevytvářejí proudění vzduchu. Nevýhodou je, že nedochází k větrání čerstvým vzduchem. 

Možnosti adiabatického (odpařovacího) chlazení 

Adiabatické chlazení funguje tak, že místo škodlivých chemikálií a látek používá jako chladivo vodu. Voda je jedním z nejvýkonnějších přírodních chladiv. Voda je vynikající alternativou k chladivu R-22, které poškozuje ozonovou vrstvu, v běžných klimatizacích. 

Zajímá vás, jak chlazení na bázi vody funguje? Přečtěte si o něm více na našem blogu: Voda jako chladivo.

Přímé adiabatické chlazení 

V systému přímého adiabatického chlazení se vzduch ochlazuje zvyšováním vlhkosti vzduchu při jeho větrání přes vlhká odpařovací média. Toto vysoce udržitelné řešení chlazení potřebuje pouze malé množství energie pro ventilátor plus trochu vody a ve srovnání s tradičními technikami chlazení šetří až 90 % energie. Při přímém adiabatickém chlazení je chladicí výkon omezen na mokrý teploměr. V praxi se dosahuje pouze 90% účinnosti, což znamená, že 1-3 °C nad vlhkým teploměrem, není vždy efektivní pro dosažení příjemného klimatu v oblasti teploty a vlhkosti.  

Dvoustupňové adiabatické chlazení

Inovativní a patentovaná technologie dvoustupňového adiabatického chlazení od společnosti Oxycom obsahuje kromě procesu odpařovacího chlazení také proces suchého chlazení. V prvním stupni vzduch prochází výměníkem tepla vzduch-voda, čímž se vzduch ochladí na nižší teplotu vlhkého teploměru. Poté vzduch prochází vlhčeným médiem, což umožňuje hlubší ochlazení pod mokrý teploměr (o 4 až 7 °C nižší než při přímém procesu). Nižší teploty vzduchu mohou udržet jen určité množství vlhkosti, což znamená, že vzduch obsahuje podstatně méně vlhkosti (60 až 70 %) než při přímém procesu, což umožňuje větší komfort a zároveň 90% úsporu spotřeby energie. Další výhodou dvoustupňového adiabatického chlazení je jeho funkčnost ve vlhčím klimatu. 

Přehledné srovnání této inovativní techniky chlazení s běžnou klimatizací naleznete na naší stránce: dvoustupňové odpařovací chlazení vs. klimatizace.

Energeticky účinná regulace vnitřního klimatu pro výrobní zařízení

Z výše uvedeného vyplývá, že existuje mnoho způsobů, jak zlepšit vnitřní klima ve vašem výrobním závodě. Ve výrobních halách se často klimatizace řeší jen málo nebo vůbec, a to z důvodu nebývale vysokých nákladů (na energie) spojených s tradičním chlazením v kombinaci s větráním čerstvým vzduchem. Naštěstí existuje velmi účinné a udržitelné řešení tohoto problému. Patentované průmyslové dvoustupňové adiabatické chlazení společnosti Oxycom poskytuje účinnou regulaci klimatu při 90 % nákladů na tradiční chlazení. Dvoustupňové adiabatické chlazení navíc poskytuje nejen chlazení, ale také větrání čerstvým filtrovaným venkovním vzduchem. To výrazně zlepšuje celé vnitřní klima a může zvýšit produktivitu až o 15 %. Jedná se o možnost úspory nákladů, kterou většina majitelů výrobních zařízení nebere v úvahu!

V naší bílé knize „Výzvy a příležitosti pro energeticky účinnou regulaci klimatu“ se touto problematikou zabýváme podrobněji a nabízíme vám thé řešení. Stáhněte si whitepaper zdarma: 

Stáhněte si „Bílou knihuChcete si raději o svých problémech promluvit přímo se specialistou na průmyslové vnitřní klima? Neváhejte a vyplňte níže uvedený formulář se svým požadavkem. Rádi vám pomůžeme. 

Přihlašte se k odběru novinek

Loading

Komentáře

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *